Felmérések mutatják, hogy gyermekeink feleannyi időt töltenek a szabadban, mint amennyit mi töltöttünk gyerekkorunkban. A probléma súlyosságát mutatja, hogy a szakirodalom már betegséget is definiált erre a jelenségre: természettől való elidegenedés szindróma (nature deficit disorder).
Kutatások szerint azok a gyerekek között, akik nem töltenek elég időt a szabadban, gyakrabban fordul elő figyelemzavar, depresszió és szorongás. A gyakorta kint játszó gyerekek viszont jobban teljesítenek az iskolában és jóval kiegyensúlyozottabbak. Emellett kiváló lehetőség a szerepjátszásra, ami fejleszti a gyerekek önbizalmát és fantáziáját. Az elképzelt szituációkban a gyerekek folyamatosan mérlegelnek, értékelnek és döntéseket hoznak, hozzájárulva ahhoz, hogy később, hasonló élethelyzetekben könnyedén tudjanak majd boldogulni.
A mentális fejlődés mellett fizikai előnyökkel is jár a szabadtéri játszás. A kint futkorászó gyerekek nagyobb valószínűséggel lesznek majd aktív felnőttek, ezenkívül mozgáskoordinációjuk is fejlődik. A napsütés révén pedig elegendő D vitaminjut szervezetükbe, mely csontjaik erősödését segíti. Nem is beszélve arról, hogy az esti lefekvésis jóval könnyebben megy, ha a szabad levegőn töltötte a gyermek a nap egy részét.
A játszótéren, parkokban könnyen találkozhatnak hasonló korú gyerekekkel, ígyszociális, kommunikációs képességeikis fejlődnek. Megtanulnak osztozkodni, kompromisszumot kötni, várakozni. És nem utolsó sorban… a szülőknek is jut néhány perc szabadidő, amíg a gyerekek egymással játszanak.
És ha elfogadtok tőlünk egy tanácsot: szabadtéri játszás során ne csináljunk problémát abból, ha gyermekeink esetleg koszosak lesznek. Egyes kutatások kimutatták, hogy a mai túlzottan sterilizált világban a sárral, homokkal való játszás kifejezetetten erősíti a gyermek immunrendszerét. Nem beszélve arról, hogy a gyermekek többsége mennyire élvezi, ha egy kicsit tapicskolhat a sárban vagy épp homokvárat építhet.
Ötletek szabadtéri játszáshoz:
A mi családunkban a legeslegjobban bevált kültéri játék a sárkányeregetés. Ezekkel a sárkányokkal a gyerkőcök szabadon futkorászhatnak, kiadhatnak magukból minden felesleges energiát. A webáruházunkban meg is nézhetitek egy rövid videófelvételen mennyire egyszerű és mégis nagyszerű.
Kisállatoknak fészek, odu készítése sárból, gallyakból, falevelekből. Nagyobb gyerekek csinálhatják önállóan, kicsiknek segíthetünk és közösen építhetjük meg a kis lakhelyet.
Sarazás– jó időben, fürdőruhában. Kialakíthatunk egy kis konyhát, ahol sárral főzünk mindenféle finomságot. A játék befejeztével pedig gyermekünkkel közösen elpakolhatunk, hogy megtanulja környezete renben tartását.
Természetbúvárkodás: nagyítóval, bogárvizsgálókkal, távcsővelmegfigyelni kisebb állatokat, megpróbálni beazonosítani őket vagy a gyűjtött faleveleket, madártollakat. Érdemes néhány ismeretterjesztő könyvet magunkkal vinni, hogy könnyebb, érdekesebb legyen a beazonosítás.
Az én gyermekeim például imádnak szénnel úttestet rajzolni, sávokkal, körforgalommal, gyalogátkelővel stb. Majd mikor elkészültek, biciklivel vagy rollerrel közlekednek a képzeletbeli városban. Szén helyett lehet aszfalt krétát is használni. Ez a játék egyúttal kiváló alkalom, hogy a közlekedési táblákkal, szabályokkal is megismerkedhessenek a gyerekek.
Csináljunk olyan dolgokat kint, amit egyébként bent szoktunk csinálni. Például kertben vagy parkban uzsonnázni; szabadban festeni, rajzolni; kint olvasni mesét; társasozni.
Kisebb fa, bokor vagy egyéb növény ültetése, gondozása. Akár egy kis veteményes kert közös kialakítása. Ezzel is bővül gyermekeink ismerete, valamint növekszik felelősségtudatuk. És nincs is annál jobb, mint a saját termesztésű sárgarépa vagy paradicsom megkóstolása!