A 2025. januári Kamasz Tapasz találkozón elsősorban azt próbáltuk megérteni, hogy miért is annyira csábító az online tér.
Bizonyított tény, hogy a mobiltelefon és egyéb képernyő használata fokozza a szervezet dopamin termelését. Mi is az a dopamin? Másik neve talán beszédesebb: boldogsághormon. A dopamin egy olyan vegyület, mely testünkben (elsősorban az agyunkban) keletkezik. Örömöt, boldogságérzetet vált ki bennünk.
De miért is kap az agyunk rendszeres dopaminlöketet, mialatt a virtuális valóságban tartózkodunk? Ennek oka az internet és a közösségi platformok, applikációk jellegéből adódik:
Ezek a jellemzők tartós feszültségi állapotot eredményeznek a felhasználókban, ismétlődő dopaminlöketeket generálva. Ez önmagában már elég az addikció kialakulásához, azonban van egy még ennél is rosszabb hírünk.
A dopaminlöketeket minden esetben dopaminhiány követi. Ez a kellemetlen érzés sajnos az idő előrehaladtával egyre inkább hosszabbodik, ezért az egyénnek, - hogy ezt ellensúlyozza - egyre nagyobb dopaminlöketre van szüksége. Ez tulajdonképpen a kütyüidő folyamatos hosszabbodását eredményezi. Magyarán egyre több időt töltünk a képernyő előtt. Valójában ez a tulajdonság az, ami felelős a függőség kialakulásáért. Ezért illuzórikus gyermekeinktől elvárni, hogy önként lemondjanak a telefonozásról, és ezért fontos, hogy mi, szülők példát, irányt mutassunk nekik.
A következő blogbejegyzésemben a túlzott képernyőhasználat káros hatásairól fogok írni.
Forrás: Tari Annamária – Hol a boldogság mostanában?
💻Webáruházunkban megtalálod itt: megnézem