Nincs engedélyezve a javascript.

Túlzott képernyőhasználat káros hatásai a személyiségünkre

6-4.jpg

Az előző bejegyzésben az online tér agyi funkciókra, képességekre, készségekre gyakorolt hatásairól írtunk részletesebben. Most a személyiség változására fókuszálunk.

Az egyik legnagyobb gondot a virtuális világban található rengeteg inger okozza, melyet fizikailag már képtelenek vagyunk feldolgozni. Elértük teljesítőképességünk határát, ezért kiemelten fontos az ún. kritikus gondolkodásmód kialakítása. Ezáltal képesek leszünk szelektálni, eldönteni, hogy melyik információ releváns számunkra. Így kevésbé leszünk befolyásolhatók. Ez még egy felnőttnek is komoly gondot okoz, hát még egy kiskamasznak, kamasznak, akinek személyisége csupán kialakulóban van.

Másik nagyon aggasztó jelenség az online személyiség kialakulása, azaz másképp viselkedünk a virtuális térben, mint a valóságban. És ez miért aggasztó? Mert ez az online személyiség sajnos jóval kevésbé vonzó tulajdonságokkal rendelkezik, mint valós énünk.

Megfigyelhető nála egyrészt az önkontroll drasztikus csökkenése. Tapasztalhattuk mi is, hogy egy véleményt olvasva, hirtelen felmegy bennünk a pumpa és esetleg olyat reagálunk, amit szemtől szemben valószínűleg sosem tennénk. Ennek fokozottabb verziója a bullying, azaz a szisztematikus verbális bántalmazás, mely szintén gyakori jelenség a virtuális valóságban.

Az önkontroll csökkenésével áll kapcsolatban az empátia szint számottevő zsugorodása az online térben. A morális korlátokat könnyebben lépjük át. Ez pedig rendkívül veszélyes lehet egy kamasz esetében, aki tele van bizonytalansággal saját magát illetően. Gyakran halljuk, hogy épp az egyik barátja teszi őt nevetségessé. Ez az offline térben jóval ritkábban fordul elő. Ott nagyrészt megbízhatunk a baráti környezetünkben. Az online tér viszont merőben más. Ott a gyermek nem tudhatja, kiben bízhat, ki fogja egy poén kedvéért feláldozni. Ez a bizonytalanság rendkívül mértékben növeli a belső szorongást. Akár depresszióhoz is vezethet. Számos kutatás kimutatta, hogy a képernyőhasználat növekedésével egyenes arányosan nő a depresszió gyakorisága a fiatalok között.

A szorongás csökkentése érdekében ezek a gyerekek kétségbeesetten keresik a pozitív megerősítést kortársaiktól. Lehet ez egy lájk az Insta fotó alatt vagy egy TikTok kihívás teljesítése. A népszerűség kedvéért gyakran meggondolatlanul mennek bele olyan dolgokba, melyek veszélybe sodorhatják őket. Ezek a megerősítések azonban tiszavirág életűek. Valójában nem erősítik az önbizalmukat, éppen ezért károsak.

Ráadásul az online tér egy nagyon veszélyes illúziót erősít: sikerek azonnali, erőfeszítések nélküli elérése és a kudarcok láthatatlansága. A fiatalok hajlamosak elhinni, hogy az életük nekik is olyan könnyű és káprázatos, mint a virtuális tér celebjeinek, influenszereinek a mindennapjai. Így a valódi életben oly gyakran jelentkező megküzdés számukra ismeretlen jelenség. A nehézségek megoldása helyett a könnyebb utat választják.

Összességében tehát elmondható, hogy a túlzott képernyőhasználat az agyi funkciókra, képeségekre gyakorolt hatása ártalmas, ám a személyiségre gyakorolt befolyása egy érzékeny kamasznál egyenesen riasztó. Éppen ezért nekünk szülőknek kell folyamatos éberlétben lenni, hogy felismerjük a nyugtalanító jeleket és segítsünk gyermekeinken, de ezekről majd később írunk részletesen.

Forrás: Tari Annamária – Hol a boldogság mostanában?

💻Webáruházunkban megtalálod itt: megnézem