Általános vélekedés, hogy ha gyermekünk kisbaba korától klasszikus zenét hallgat, az fejleszti intelligenciáját. De vajon ez így van-e?
Ezt a nézetet támasztja alá a kilencvenes években népszerűvé vált Mozart-hatás elmélet. Amerikai kutatók három csoportba osztották a kísérletben résztvevő gyerekeket. Az egyik csoport körülbelül 10 percig Mozart zenéjét hallgatta, a másik relaxációs zenét hallgatott, a harmadik csoport pedig egyáltalán nem hallgatott zenét. Ezt követően a gyerekeknek egy - a térbeli gondolkodást vizsgáló - tesztet kellett kitölteniük, mely során egyértelműen a klasszikus zenét hallgató gyerekek teljesítettek a legjobban. Így született meg az elmélet miszerint a klasszikus zene hallgatása fejleszti az intelligenciát.
Ám ennél azért árnyaltabb a kapcsolat a zenehallgatás és a gyermek értelmi fejlődése között. A hatás ugyan kimutatható (még kísérleti patkányokon is megfigyelhető), csakhogy ez csupán átmeneti és elsősorban a térbeli gondolkodást fejleszti.
No, de akkor most felmerül a kérdés: hallgassunk-e gyermekünkkel klasszikus zenét?
Mindenképp! A klasszikus zene hallgatása számos pozitív előnnyel jár, még ha az intelligenciát közvetlenül nem is fejleszti.
Egyrészt nyugtat, oldja a stresszt, csökkenti a depressziót. Epilepsziás betegeknél is alkalmazzák gyógymódként, mivel kimutatható, hogy a zene hatására csökken a rohamokat okozó agyi elektromos aktivitás. A klasszikus zenét hallgató gyerekek érzelmileg kiegyensúlyozottabbak. A zene révén ugyanis új, másfajta érzelmeket élnek át, ezáltal színesítve érzelemvilágukat. Egyúttal segít az érzelmek tudatosításában is.
Egy brit kísérlet kimutatta, hogy a klasszikus zene rendszeres hallgatása növelte a kisiskolás gyerekek koncentráció képességét, önfegyelmét, ezáltal javítva tanulmányi eredményeiket. Az emlékezetre gyakorolt pozitív hatása szintén szembetűnő volt.
Mindez elérhető pusztán a klasszikus zene rendszeres hallgatásával. A zenetanulás során viszont ezek a kedvező tulajdonságok fokozottabban érvényesülnek. Emellett erősödik a gyermek problémamegoldó képessége, növekszik kreativitása.
Ezért érdemes a gyermekeket minél korábban megismertetni a klasszikus zenével. Esetleg ajándékként jó minőségű játékhangszereket adni. Ugyanis a zenehallgatásnál még pozitívabb hatása van a gyermeki agyra a hangszeren való játék. A megismertetéshez ajánljuk a Pepe zenélőkönyv sorozatot vagy a Klasszikus zenemesék sorozatot.
Játékhangszerek >>>megnézem
Pepe zenélőkönyvek >>>megnézem
Klasszikus zenemesék >>>megnézem